2. Platformy startowe dla nowych pomysłów:
Program ten działa na terenie Polski Wschodniej, czyli dla nowych start-upów z siedzibą w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim bez Warszawy i otaczających ją powiatów.
Wartość dofinansowania i opis najnowszego projektu:
Komponent I Inkubacja – rozwój nowego pomysłu biznesowego
Start-up musi zgłosić się do jednego z ośrodków inkubacji, który przeprowadza program inkubacji akredytowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. W listopadzie 2023 roku zostały wybrane akredytowane ośrodki inkubacji i w styczniu-marcu 2024 roku każdy z nich powinien ogłosić swój program inkubacji.
Na ten moment został ogłoszony jeden program inkubacji: Platforma Startowa Unicorn Hub, który planuje rozpoczęcie naboru pomysłów w styczniu 2024 roku.
Komponent II Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu
Komponent II a
Po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej (komponent I) najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy dysponujące MVP oraz zweryfikowanym modelem biznesowym mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na dalszy rozwój działalności i wejście z produktem/usługą na rynek i pierwszą sprzedaż.
Kwalifikowalność:
Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na rozwinięcie działalności gospodarczej startupu, w szczególności:
- wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem;
- zakup usług (m.in. informatycznych, technicznych, doradczych) związanych z rozwijaniem modelu biznesowego;
- koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (zakup środków trwałych, surowców i materiałów, patenty, licencje, know-how);
- koszty działań marketingowych, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej (m.in. udział w targach).
Maksymalna intensywność wsparcia w komponencie II a: 85% kosztów kwalifikowanych.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w komponencie II a: 600 000 PLN.
Beneficjenci:
- Startupy (spółki kapitałowe), które ukończyły pomyślnie program inkubacji nowego pomysłu biznesowego w Platformie startowej.
- Dotyczy również startupów, które ukończyły inkubację w POPW 2014-2020 (wcześniejszy program) i posiadają Raport z inkubacji ważny na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie zgodnie z regulaminem wyboru projektów w ramach danego naboru.
Komponent II b
Po zakończeniu komponentu II a przedsięwzięcia o potencjale w kluczowych obszarach dla makroregionu, wymagające zaangażowania znacznych środków i dłuższego okresu realizacji (w szczególności z uwagi na wymogi certyfikacyjne, rejestracyjne/akredytacyjne, skalę inwestycji etc.) będą mogły pozyskać dodatkowe wsparcie na rozwój swojego biznesu założonego w ramach programu Platform startowych.
Kwalifikowalność:
Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na rozwinięcie działalności gospodarczej startupu, w szczególności:
- wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem,
- zakup usług (m.in. informatycznych, technicznych, doradczych),
- koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych (zakup środków trwałych, surowców i materiałów, patenty, licencje, know-how),
- koszty działań marketingowych, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej (m.in. udział w targach)
Maksymalna intensywność wsparcia w komponencie II b: 85% kosztów kwalifikowanych.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w komponencie II b: 3 000 000 PLN.
Beneficjenci: Startupy, które ukończyły komponent II a.
Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie: 85%
Kto może skorzystać z dofinansowania?: Start-upy w Polsce wschodniej (warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, Region NUTS2: mazowiecki regionalny)
Terminy: IIa 06.2024-08.2024, IIa IV kw. 2024
Przykładowe projekty które uzyskały dofinansowanie w zbliżonym konkursie w dotacjach unijnych na lata 2014-2020: